SSS/Kılavuz

Bu Halka Açık Tartışma için Medeni Bir Yerdir

Lütfen bu web sitesinde saygılı davranışlar sergileyin. Biz de, bir tartışma içerisinde bilgi ve ilgi alanlarını paylaştığımız bu yerde saygı sınırlarını koruyan içerikleri onaylayacağız.

Çok katı ve kesin kurallar koymak gibi bir amacımız elbette yok. Kurallarımız daha çok paylaşılan içerikler ve gönderilerde, kullanıcıların kararlarını desteklemek ve bunu medeni bir tartışma ortamı içinde nazik, dostane bir yer haline getirmek için konulmuştur.

Tartışmayı Geliştirin

Söyleyeceklerinizi ne kadar küçük olursa olsun, her zaman tartışmaya pozitif bir şey ekleyerek burasını harika bir tartışma yeri haline getirmemize yardımcı olun. Gönderinizin konuşmaya katkıda bulunup bulunmadığından emin değilseniz, söylemek istediğiniz şeyin üstüne biraz daha kafa yormanızı öneririz.

Tartışmayı geliştirmenin bir yolu benzer içerikleri okumaktan geçiyor. Buradaki konuları yanıtlamadan veya kendi konunuzu başlatmadan önce daha önce açılmış konuları inceleyerek zaman geçirebilir ve benzer ilgi alanlarını paylaşan diğer insanlarla tanışma şansınızı artırabilirsiniz.

Burada tartışılan konular bizim için önemlidir ve sizin de önemli olduklarını düşünerek davranmanızı istiyoruz. Herhangi bir konu içerisinde yazılanlarla aynı fikirde olmasanız bile konulara ve onları tartışan insanlara saygılı olun.

Anlaşmazlık Halinde Dahi Anlaşılabilir Olun

Bir anlaşmazlığa sürüklenen yazışmalara cevap vermek isteyebilirsiniz. Bu sorun değil. Ama fikirleri eleştirin, insanları değil. Lütfen şunlardan kaçının:

 • Lakap takma
 • Kişiliğe saldırılar
 • Bir gönderideki içeriğe değil, gönderenin tavrına yanıt verme
 • Konuya hakim olmadan, bilgisizce reddetme/karşı çıkma

Bunun yerine, konuşmayı geliştiren düşünceli içgörüler sağlayın.

Katılımınız Değerlidir

Burada yaptığımız konuşmalar her yeni üyenin, geliş amacını ve içerik paylaşma yolunu belirler. Bu forumu ilginç bir yer haline getiren tartışmalara katılarak ve katılmayarak bu topluluğun geleceğine pozitif etki edebilirsiniz.

Konular, topluluğun en iyi (ve en kötü) paylaşımlarının toplu olarak işaretlenmesine olanak tanıyan şöyle araçlar sunmaktadır: yer imleri, beğeniler, bayraklar, yanıtlar, düzenlemeler, izleme, sessizleştirme ve benzeri. Bu araçları kendi deneyiminizi ve herkesin deneyimini iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Topluluğumuzu keşfettiğimiz andan daha iyi bir duruma getirelim.

Bir Sorun Görüyorsanız, Bayrakla İşaretleyin

Moderatörlerin özel yetkileri vardır; bu forumdan sorumludurlar. Ancak siz de sorumlusunuz. Ancak sizin yardımınızla, moderatörler topluluğun düzenini ayakta tutabilirler malum moderatör dediğimiz insanlar polis veya asker değiller.

Kötü bir davranış gördüğünüzde yanıtlamayın. Yanıtlamak, kötü davranışı kabul ederek, enerjinizi tüketir ve herkesin zamanını boşa harcar. _Sadece bayrak ile işaretleyin. Yeterince bayrak birikirse, otomatik olarak veya moderatör müdahalesiyle işlem yapılacaktır.

Topluluğumuzu korumak için moderatörler herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle herhangi bir içeriği ve herhangi bir kullanıcı hesabını kaldırma hakkına sahiptirler. Moderatörler yeni gönderileri ön izleme veya ön onaya almazlar; moderatörler ve site operatörleri topluluk tarafından gönderilen herhangi bir içerikten sorumlu değildir.

Her Zaman Medeni Olun

Kabalık sağlıklı bir konuşmayı sabote eder:

 • Medeni olun. Bir kişinin saldırgan, taciz edici veya nefret söylemi olarak kabul edebileceği bir şey yayınlamayın.
 • Temiz bir dil kullanın. Müstehcen veya cinsel içerikli bir şey yayınlamayın.
 • Birbirinize saygılı olun. Kimseyi taciz etmeyin veya üzmeyin, insanları taklit etmeyin veya özel bilgilerini açıklamayın.
 • Forumumuza saygı duyun. Spam göndermeyin veya foruma başka şekillerde zarar vermeyin.

Bunlar kesin tanımları olan net terimler değildir - bunlara benzeyen davranışlardan dahi kaçının. Emin değilseniz, paylaşımınızın bir ana haber sitesinde yer alması durumunda nasıl hissedeceğinizi kendinize sorun.

Bu bir kamusal forumdur ve arama motorları bu tartışmaları dizine ekler. Dil, bağlantılar ve görselleri aile ve arkadaşlarınız için güvenli tutun.

Düzeni Koruyun

Daha az moderasyon ihtiyacı oluşması ve paylaşılan içeriği tartışmakla zamanınızı geçirebilmek için söylediklerinizin doğru olmasına çaba sarf edin. Bu yüzden:

 • Yanlış kategoride bir konu başlatmayın; lütfen kategori tanımlarını okuyun.
 • Aynı şeyi birden fazla konuya çapraz göndermeyin.
 • İçeriği olmayan yanıtlar göndermeyin.
 • Bir konuyu ortasında değiştirerek konuyu saptırmayın.
 • Gönderilerinize imza atmayın - her gönderiniz profil bilgilerinizle ilişkilendirilmiştir.

“+1” ya da “Evet” gibi şeyler yazmak yerine Beğen düğmesini kullanın. Varolan bir konuyu radikal bir şekilde farklı bir yöne götürmek yerine Bağlantılı Konu olarak Yanıtla’yı kullanın.

Yalnızca Kendi İçeriğinizi Gönderin

İzniniz olmadan başkasına ait dijital bir şey yayınlayamazsınız. Birinin fikri mülkiyetini (yazılım, video, ses, görüntü) tanımlarını, bağlantılarını veya yöntemlerini çalmanın veya başka bir yasayı ihlal etmenin cezaları vardır.

Sizin Gücünüzle

Bu site, size yardımcı olmak üzere çalışan RhinoCenter personeli ve sizin, sayenizde vardır ve var olmaya devam edecektir. Buradaki yapı veya düzene dair sorunuz varsa, #site-geri-bildirimi başlıklı yeni bir konu açın ve tartışalım! Bir konu veya bayrakla halledilemeyen kritik veya acil bir sorun varsa, personel sayfası üzerinden bize ulaşın.

SSS/Kılavuz sayfasının içeriğini değiştirmek için bu konudaki ilk gönderiyi düzenleyin.